28 Warszawski Bieg Niepodległości

4-a

Dziś w całej Polsce odbywały się zawody mające upamiętnić odzyskanie po 123 latach, niepodległości naszego kraju. I mi przypadła przyjemność udziału w jednej z takich imprez a dokładniej w 28 Warszawskim Biegu Niepodległości. Pokrótce chciałbym się z Wami podzielić swoimi wrażeniami z tego biegu, który co do frekwencji jest największym rozgrywanym w Polsce na dystansie 10 kilometrów.

4b

Tytułowy bieg jest trzecim i ostatnim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej, w której skład wchodzi jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja (na 5 km) oraz Bieg Powstania Warszawskiego (na 10 km). Nie był on priorytetem w moim kalendarzu biegowym, ale świetną okazją, aby sprawdzić, co zostało z formy mijającego sezonu. Nabieganie 52:09 stało się idealnym wyznacznikiem mojego drugiego zakresu i przyznam, że napawa optymizmem na dopiero co rozpoczęty sezon. Przejdźmy zatem do samego biegu. Jak zwykle organizatorzy doskonale zadbali o dostęp do stref startowych. To, co chwali im się najbardziej to fakt, że nie są one grodzone żadnymi barierkami i w każdej chwili można dołączyć do swojej strefy, unikając tłoku i kolejek. Osobiście startowałem z czwartej strefy, która ruszyła dopiero o 11:34, podczas gdy elita zaczynała o 11:11. Daje to aż 23 minuty różnicy, a wspomnę, że za moimi plecami były jeszcze dwie grupy. Musieli jeszcze sporo odstać, ale taka jest cena za udział w tak dużych imprezach. Sam start odbył się po uroczystym odśpiewaniu hymnu i odbył się bardzo sprawnie. Udało się uniknąć ciasnoty i przechodzenia do marszu.

4c

Sama trasa do zbyt skomplikowanych nie należy, ale sprzyja za to biciu życiówek. Organizatorzy zadbali o zabezpieczenie jej w każdym detalu. Brnąc prosto przed siebie, jedyną przeszkodą są dwa podbiegi na 3 i miedzy 6 a 7 kilometrem, które stanowią estakady nad Alejami Jerozolimskimi. Obydwa raczej łagodne i korygując nieco tępo, spokojnie można zapobiec zbytnim skokom tętna. W półmetku ulokowany był również punkt odżywczy, z którego jednak nie miałem okazji skorzystać, więc nie podejmuję się jego oceny. Ogromne podziękowania należą się tłumnie przybyłym kibicom i przede wszystkim dziesiątkom wolontariuszy, bez których organizacja takich wspaniałych imprez nie byłaby możliwa. Mimo dość chłodnej pogody i pierwszych opadów śniegu w stolicy, wszyscy oni obecni byli na trasie, aby nas wspierać i pomagać. Za to właśnie wszystkim serdecznie dziękuję. Nawet sam Marszałek Piłsudski znalazł się na trasie jako kibic i dzielnie przybijał piątki zawodnikom :) Akurat taka piona na ostatnich kilkuset metrach dodawała skrzydeł. Reasumując organizacja biegu wzorowa i wysoka podnosi poprzeczkę dla organizatorów innych imprez, w których zamierzam uczestniczyć.

4d

Niestety muszę napisać kilka gorzkich słów o samych uczestnikach. Czy ktoś może pomoc mi ogarnąć umysłem, co kieruje ludźmi, którzy ustawiają się w strefie startowej np. na 50 minut i już na pierwszym kilometrze przechodzą zasapani do marszu? Przez głośnik spiker prosił o dostosowanie stref do swoich możliwości. A tu jak zwykle dupa i mnóstwo ludzi ma swoją teorie na to, jak powinna wyglądać organizacja takiego biegu. Królową balu zostaje w mojej ocenie pani, która sądząc po miejscu, w jakim ją spotkałem z małą dziewczynką na hulajnodze, startowała gdzieś ze strefy na 40 minut. Dziecko oczywiście bez numeru startowego, bo i po co, ale zabawa przednia. Oczywiście trochę chamstwa po drodze i kilku panów, którzy prawie obsmarkali by mi buty to standard. Szkoda oglądać takie zachowania, ale jest to cena, którą wszyscy musimy zapłacić za uczestnictwo w biegach masowych. Całe szczęście większość wie, na czym polega ten piękny sport i umie się zachować, dając przykład tym biegowym nowicjuszom, którzy takowego poszukują.

Jeśli chcielibyście coś dodać zapraszam do komentowania :)

 

4e


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s