Siła decyzji czyli jak zacząć biegać.

decyzja

Czy macie w swoim najbliższym otoczeniu ludzi, którzy z zainteresowaniem śledzą wasze biegowe poczynania? Mnie osobiście często zdarza się, że ktoś znajomy wspomina, że nosi się z zamiarem rozpoczęcia zdrowszego i bardziej aktywnego żywota. Dla takich osób mam chyba najlepszą radę. Jeśli myślisz o tym, aby zacząć biegać i prowadzić zdrowy tryb życia, to po prostu przestań o tym myśleć i zrób to. Do tego potrzebna jest jednak decyzja.

Wszyscy codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji i dokonujemy wielu wyborów. Dotyczą one każdej dziedziny naszego życia. Skupmy się jednak na jednym z jego najważniejszych aspektów, czyli na zdrowiu. Bez niego bowiem wszystkie inne nasze życiowe osiągnięcia i sukcesy mogą okazać się niewystarczające. Nie możemy go kupić ani dostać w prezencie, a jedynie nasze teraźniejsze codzienne wybory mogą zapewnić nam dobre zdrowie i kondycję w przyszłości.

Czy pamiętacie siebie sprzed dziesięciu lat? Czy byliście wtedy mniej, czy bardziej sprawni fizycznie? Jeśli obecnie czujecie się lepiej, to gratuluję i możecie odpuścić sobie dalszą lekturę. Natomiast jeśli przybyło wam kilogramów a wniesienie zakupów z supermarketu na czwarte piętro, przyprawia was o zawał — to może czas, aby się nieco zastanowić. Wyobraźcie sobie, gdzie w takim razie będziecie za kolejne dziesięć lat i czy będzie to miejsce, w którym chcielibyście się znaleźć? W przypadku kariery zawodowej, finansów czy nawet relacji rodzinnych, możemy pójść na łatwiznę i za nasze niepowodzenia obwiniać innych ludzi lub niekorzystne okoliczności. Każda wymówka jest przecież dobra, jeśli zrzuca z nas ciężar odpowiedzialności. Niestety w przypadku zrujnowanego zdrowia i kondycyjnej degradacji, podziękować możemy jedynie sobie i swoim wieloletnim wyborom. Przykro mi moi drodzy, ale tylko my sami odpowiadamy za to, jak wygląda nasze życie i zdrowie.

Cała sztuka polega na tym, aby z powszechnych wymówek uczynić powody. Jeśli uważasz, że nie masz czasu na bieganie, bo obowiązki domowe i rodzicielskie są zbyt angażujące, to pomyśl, jaki przykład jest lepiej dać dzieciom w przyszłości. Ojca (lub matki oczywiście :) wracającego zadowolonego z treningu, czy może zalegającego przed telewizorem grubasa z butelką piwa i kubełkiem KFC w ręce? A może nie macie czasu i siły na ćwiczenia, bo tak ciężko teraz pracujecie? W takim razie pomyślcie przez chwilę, kiedy będziecie je mieć. Z wiekiem może być już chyba tylko gorzej no, chyba że skorzystacie z wehikułu czasu, jakim jest bieganie, które zwiększy waszą wytrzymałość i zminimalizuje zmęczenie codzienną pracą. Takich przykładów można wymieniać wiele, ale pamiętajmy, że wszystkie dobre zmiany w naszym życiu, są początkowo bardzo niewygodne. Jednak to teraz jest czas, aby zaplanować swoje kolejne dziesięć lat życia. Jakie one będą, zależy od naszych drobnych i dużych decyzji. Całe szczęście to nie punkt startu wpływa na powodzenie naszych działań a wizja czekającej na nas nagrody w postaci żelaznej kondycji czy wymarzonej sylwetki. Wyznaczając sobie cel, zmierzajcie do niego z obrazem zakończenia w głowie, a zapewniam was, że cała podróż do niego będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Jedyny problem jest taki, że przez większość życia używamy słowa decyzja w tak niezobowiązujący sposób, że staje się ono często pustym sloganem lub wręcz frazesem. A pomyśl tylko, co mógłbyś zrobić ze swoim życiem, gdybyś naprawdę się zdecydował?

Człowiek nie jest tworem okoliczności,

to okoliczności są tworem człowieka.

Benjamin Disrael


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s